V petek, 19.3.2021 je bilo v prostorih Kmetijske šole Grm, ob upoštevanju navodil in ukrepov za zajezitev epidemije, ocenjevanje vin letnik 2020 za člane Društva vinogradnikov Trška gora.
Za ocenjevanje je bilo oddanih 85 vzorcev vin.
Ocenjevala je komisija v naslednji sestavi:
Andrej Bajuk - predsednik komisije, Jože Simončič, Jože Murgelj, Dušan Teropšič in Brane Granda.
DEGUSTACIJA VIN – DV Trška gora, 19.3.2021
19.3.2021 je v prostorih srednje šole Grm potekalo ocenjevanje vin, ki ga je organiziralo Društvo vinogradnikov Trška gora. Ocenjevanje je bilo izpeljano z upoštevanjem vseh zahtev za preprečevanje širjenja novega virusa Covid-19. Vina je ocenila ena 5-članska degustacijska komisija, katero vodenje mi je bilo zaupano, za kar se organizatorju tudi zahvaljujem.
Skupno smo ocenili 85 vzorcev vin. Kljub velikemu številu vzorcev vin, je komisija delovala enotno in strokovno.
Vinski letnik 2020 si bomo zagotovo zapomnili po spomladanski pozebi, ki je vplivala na količinsko slabši letnik, prav tako na slabšo kakovost vina predvsem zaradi neenakomernega odganjanja mladic, posledično neenakomernega cvetenja vinske trte ter neenakomernega dozorevanja. Na eni strani smo imeli grozdje z relativno visoko sladkorno stopnjo in na drugi strani nedozorelo grozdje, ki daje vinu v okusu grobost, zelene, nedozorele tanine ter nečist vonj (bekser, merkaptani, po nedozorelem…). Marsikje je bila tudi toča.
Slabša dozorelost se v grobosti kaže tako v belih vinih kot v cvičkih in rdečih, in sicer je zaznati »zelene«, nedozorele tanine.
Marsikateri cviček bi za višjo kakovost potreboval še nekaj enološke obdelave zaradi grobosti.
Modre frankinje so sicer zelo lepo obarvane, vendar nekoliko manj polne v okusu in grobe, ki kažejo v večini v tem trenutku povprečno kakovost, razen posameznih izjem. Več pozornosti bi bilo potrebno posvetiti biološkemu razkisu.
Pri belih vinih se je kazala reduktivnost, predvsem zaradi visoke vsebnosti žvepla (posledično tudi zaradi nizke vrednosti pH).
Komisija je izločila cca 15 % vin, in sicer zaradi napak kot so bekser, previsoka vsebnost žvepla, oksidacija, motnost. Bolezenskega stanja ni zaznati. Glede na to, da smo bili zaradi epidemije novega virusa Covid-19 zelo omejeni glede druženja in gibanja, posledično tudi obiska enološkega laboratorija, je odstotek izločenih relativno majhen.
V svojem imenu in v imenu komisije čestitam vsem vinogradnikom za dosežena odličja. Prav tako pa čestitke organizatorju za strokovno izpeljano degustacijo.
Andrej Bajuk, univ.dipl.ing.živ.teh.
Metlika, 20.03.2021
Foto in tekst Igor Bučar